Mersin su yalıtım

Mersin su yalıtım

Mersin su yalıtım: Doğanın gücü ve şartları düşünüldüğü zaman, insanoğlunun bu şartları karşı yaşam alanlarını, kullanışlı hale getirmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu hem yaşam kalitesini arttırmak, yaşanılan alanları daha güzel hale getirmek, hem de daha güvenli ve sağlıklı yaşam alanları oluşturmak için gereklidir.

 

Yapıları kar, yağmur, yer altı sularından korumak için yapılan işlemlere su yalıtımı adı verilmektedir. Bu yalıtım işleminde sorun tespit edilmez ve doğru malzemeler, doğru şekilde kullanılmazsa, sorun giderilemez. Yapının maruz kaldığı su, korozyon oluşturur ve bu da yapının zarar görmesine neden olur. Hatta binalarda çökmeye kadar giden bir durum yaşanabilir. Bu nedenle, su yalıtımının ehil ellerde yapılması ve doğru teşhis hayati önem taşır. Hayatımızda yaşamsal öneme sahip olan su, eğer bulunduğumuz alanlara zarar veriyorsa, bununla ilgili tedbirleri almak gerekir.

Teras Su Yalıtım

Su yalıtımı herhangi bir alanın, binanın veya bina içindeki herhangi bir bölümün suya dayanıklı olmasıdır. Herhangi bir suya maruz kalma durumunda, suyun geçişinin engellenmesi amacıyla yapılan işlemlerdir. Bazı malzemeler kullanılarak, su geçirgenliğinin önüne geçilebilir ve kullanılacak olan bu malzemeler, ıslak olan bir ortamda veya belirli derinliklerde su ile temas edebilir ama etkilenmez.

 

Binalarda dış cephe, zemin kat, teras katı, duvar veya çatı katının dış cephesine dış yalıtım işlemi uygulanabilir. mersin teras su yalıtım hizmeti veren wassa ziolasyon bu  alandaki tecrübesi ve profesyonel ekibi ile mersinin tüm ilçelerinede hizmet vermektedir. Betondan yapılan bir bina kolay bir şekilde su geçirmez ama binada herhangi bir çatlak, yarık varsa veya pencere, kapı kenarlarına iyi bir şekilde yalıtım yapılmamışsa, su geçirme ihtimali kaçınılmazdır.

 

Su Yalıtımı Uygulanan Yerler

 

Toprak ile temas halinde olan temellere, duvarlara,teraslara, çatılara, havuzlara, su depolarına, sarnıçlara uygulanır. Ayrıca evin iç kısımlarında su kullanımının fazla olduğu banyo, mutfak, lavabo gibi ıslak zeminlere de uygulanır. Çeşitli su yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaç tanesi şunlardır;

 

Epoksi Su Yalıtım Malzemeleri

 

Ademix Akrilik 600  ürünün yapısı reçine kıvamındadır. Dış koşullara karşı çok dayanıklı olduğu için, yüzey kaplamada ve herhangi bir çatlağın onarımında rahatlıkla kullanılabilir. Mükemmel nem ve su izolasyonu sağlar. En büyük özelliği de ısı farklılıklarından etkilenmez.

 

Polimerler Su Yalıtım Malzemeleri

 

Ademix Water Stop uygulandığı yüzeyin alt kısmına işleyerek, suyun girmesini engeller ve yüzeyi korur. Çatlakların üzerine kolaylıkla su yalıtımı yapılmasını sağlar.Yapısındaki biyosid sayesinde malzeme üzerinde bakteri oluşumu gerçekleşmez.Binaların dış cephelerinde ve dikey olan yüzeylerde, beton, tuğla, sıva gibi yüzeylerde kullanılabilir.

 

Hammaddesi petrol olan bu malzeme, sentetik olarak üretilir. Dayanıklılığı yüksek olduğu için, yalıtım sektöründe kullanılır. Elyaf katkılıdır.

 

Silikon bazlı olduğu için, suyun tutunmasına engel olur. Duvarların kuru kalmasını ve ısı kaybının önlenmesini sağlar. Yüzeylerin temiz kalmasına yardımcı olur.  UV ışıklarına dayanıklı olduğu için dış cephede renk solmasına engel olur.

 

Isoflex  Su Yalıtım Malzemeleri

 

Ademix Isoflex Plus 7020

Kullanım alanı çok geniştir. Bodrum, köprü, teras, çatı gibi pek çok alanda kullanılır. mersin su yalıtım yapan firmalar bulunmaktadır.. Reçineli bir yapıya sahip olan bu malzeme, suyun, malzemenin yapısının içerisine işlemesine, engel olur. Bu da su yalıtımında önemli bir noktadır. Uzun bir raf ömrüne sahiptirler ve esnek bir yapıları vardır.

 

mersin teras su yalıtım

 

En İyi Su Yalıtım Malzemesi Hangisidir?

Bunu cevap verebilmek için, malzemenin kullanılacağı alanın, iklim şartlarının, malzemenin kullanılacağı binanın veya bir bölümünün durumunun doğru değerlendirilmesi gerekir. İzolasyon için kullanılacak olan malzemeyi, betonun çatlaklarında dökerek, içinin dolmasını sağlar ve suyun geçirgenlik halini ortadan kaldırır. Çatlaklar doldurulduktan sonra, tekrar son kat işlemi uygulanır.

 

Su yalıtımın yapılacağı yerler ve bu yerlere hangi işlemlerin yapılacağı da önemlidir. Her yere aynı malzeme kullanılmadığı gibi aynı işlemde yapılmaz. Su yalıtımı yapılacak yerler ve bu bölgelerde yapılan çalışmanın faydalarının neler olacağı ile ilgili bilgi vermekte faydalı olacaktır.

 

Duvar Su Yalıtımı

Binalara herhangi bir şekilde sızan suyun, duvarları ve binanın içine işleyerek binayı çürütmesine engel olmak için yapılan işlemdir. Yüzeysel su yalıtımı ve yapısal su yalıtımı olarak iki çeşit yalıtım vardır. Yapısal su yalıtımında, su geçirmesi istenmeyeni beton, harç gibi malzemelerin içine, bu malzemelerin üretimi sırasında bazı kimyasallar eklenir. Bu kimyasallar, porozite adı verilen, gözenekli olma halini ortadan kaldırarak, suyun geçirimlilik halini azaltırlar.

 

Yapısal yalıtım içerisine konacak maddelerin dikkatli seçilmesi önemlidir. Bir diğer seçenek ise yüzeysel su yalıtımı dediğimiz sistemdir. Suyun etkilemişini önlemek için su geçirmez bir malzeme olan membran kullanılır.

 

Yüzeysel yalıtımda, kullanılacak membranın farklı türleri vardır. Membranın hangi türü, kullanılırsa kullanılsın, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle yalıtım yapılacak olan yüzeyin sağlam olması gerekir. Ayrıca yüzey üzerinde işlem yapılmasına engel olacak toz, boya, yağ, kireç gibi, malzemelerin olmaması gerekir. Yalıtım yapılacak yüzeylerin kuru olmasına da özen göstermek gerekir. Böylelikle, ürünün yüzeye yapışması daha kolay olacaktır.

 

Membranların, tek kat değil iki kat olarak uygulanması ve membranların birbirine yapışık olarak işlenmesine dikkat edilmelidir.

 

Temel Su Yalıtımı

 

Binanın temelinin sağlam olması çok önemlidir. Temeli su aldığı için zaman içerisinde zarar gören binalar, tehlike oluşturabilir. Temel su yalıtımına başlamadan önce, tamir edilmesi gereken noktalar tespit edilir ve onarılır. İşlem sırasında yüzeydeki çalışmaya engel oluşturacak kirlerden kurtulmak gerekir. Yalıtım yapılacak yüzeyin sağlam olması da önemlidir. Sızıntıya ve zeminde oluşan neme karşı ademix ürünleri  mükemmel çözüm sunar.

 

Teras Su Yalıtım

Teraslarda su yalıtımı yaparken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, yalıtımı doğru zamanda yapmaktır. Teras yalıtımını yaz aylarında, yağmurun az olduğu ve havanın sıcak olduğu zamanlarda yapılmaldır. Temel, pencere pervazı, su depoları, sarnıçlar, çatılar gibi pek çok yerde kullanacağınız Ademix Water Stop ürününü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

 

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir