Isı yalıtımı – Mantolama

 

İç Duvar Kaplama / Mantolama

Bu kaplama çeşidi dış duvarlarda yalıtım yapılamayacak durumlarda tercih edilmelidir. Dış duvara bağlı olan kolon, kiriş, hatıl vb. yapı elemanları ısı köprüsü oluşturmaması için yalıtılmalıdır. İçten yapılan duvar ısı yalıtımları binayı dış etkilere karşı korumaz, daire içlerinde zamanla rutubet ve küflenme görülebilir.

Uygulama Aşamaları :
Dış duvar, fileli taşıyıcı ince sıva veya rabitz telli normal dış sıva, dübel, ısı yalıtımı, yapıştırıcı, betonarme kiriş.

Sandviç Duvar Mantolama

Sandviç duvarlarda duvar malzemesi arasında yalıtım malzemesi koymak üzere boşluk bulunur. Bu boşluğa kaplama malzemesi levha halinde konulabileceği gibi, sıvı halde de atılabilir. Sıvı halde atıldığı zaman iki tarafta bulunan duvar malzemesi yalıtım malzemesi ile birlikte rijit hale gelir.

Uygulama Aşamaları :
Dış duvar, fileli taşıyıcı ince sıva veya rabitz telli sıva, dübel, ısı yalıtımı, yapıştırıcı, betonarme kiriş veya döşeme alanı.

 

Havalandırmalı Duvar Mantolama

Havalandırmalı duvarlarda, dış cephe kaplaması ile giydirme cephe taşıyıcı konstrüksiyon arasında hava sirkülasyonu vardır. Bu akım esas olarak doğal taşınım akımıdır. Taşıyıcı konstrüksiyon ısı yalıtım yüzeyini dış etkilerde korur.

Uygulama Aşamaları :
Dış cephe kaplaması, giydirme cephe taşıyıcı konstrüksiyon,izolasyon, duvar konstrüksiyonu, iç sıva.

 

Yalın Duvar Mantolama

Yalın duvarların kalınlığı bölgelere göre tavsiye edilen ısıl direnç göz önüne alınarak duvar malzemesi ( tuğla, bims vb.) seçilmelidir.

Uygulama Aşamaları :
Dış cephe kaplaması, fileli taşıyıcı ince sıva veya rabitz telli sıva, ısı yalıtımı, yapıştırıcı, betonarme kiriş veya döşeme alanı.

Toprak Temaslı Temel Duvar Mantolama

Temel duvarı, binanın toprakla temas eden duvar ve zemin alanlarını kapsar. Temel duvarlarda yalıtım, binayı dışarıdan çevreler. Temel duvarlarının dıştan kaplanmasında ısı yalıtımı ile birlikte su yalıtımı da yapılacağı için bina dış etkilere karşı tam korunmuş olur.

Uygulama Aşamaları :
Toprak, ekstrüde polistren köpük duvar kaplama levhası, su yalıtım membranı, düzeltme sıvası, betonarme perde duvarı, iç sıva.